עקרונות ליבה בעיצוב חללים מסחריים

עקרונות ליבה בעיצוב חללים מסחריים


עיצוב חללים מסחריים מסווג כתחום מורכב הדורש ניסיון רב לצד הבנה מעמיקה. גם כשהדבר נוגע לאדריכל רב מוניטין ששמו הולך לפניו במגזר הפרטי, אין זו ערובה לקצירת הצלחות. זאת מכיוון ועיצוב לתחום המסחרי כרוך בשימוש בכמה עקרונות ליבה מהותיים בעת תכנונו של החלל הפנימי שבו אמור בית העסק לפעול.

מבית קררו לאדריכלות ועיצוב פנים מציינים שעיצוב חללים מסחריים כרוך לא רק בבחירה נכונה של חומרים, תאורה, ריהוט, טקסטורות, צבעים ואביזרים, אלא גם דורש התחשבות במגוון פרמטרים שונים, כמו לדוגמה עיצוב סביבת עבודה באופן אפקטיבי המאפשר את הטמעת התרבות הארגונית שמאפיינת את הארגון ואו שימוש בכלים המשפרים את תפעולו השוטף של בית העסק ומובילים להעלאת התפוקה.

עיצוב חללים מסחריים: הבנה בתהליכים ארגוניים ופונקציות ניהוליות

עיצוב חללים מסחריים מצריך אינטגרציה בין צורכי בית העסק בהיבט העסקי לבין רווחת העובדים וצורכי הפרט להגברת היצירתיות, ההתייעלות והצמיחה הכלכלית.

במסגרת עבודתו, עשוי האדריכל או מעצב פנים מומלץ לעסוק בפרויקטים מסחריים השונים אלו מאלו באופיים ובמהותם, החל ממוסדות ציבור, מוסדות חינוך ומתנ"סים, דרך מרכזי קניות וקניונים גדולים, ועד למשרדים, חנויות, חברות הייטק ומפעלים.

תכנון אדריכלי חכם ומוקפד דורש הבנה בתהליכים ארגוניים ובקיאות בכל הקשור לפונקציות ניהוליות כתנאי חיוני לסביבה מסחרית אופטימלית, כזו שתהא יעילה וחסכונית ובו זמנית גם נעימה, נוחה ומזמינה. פרט נוסף נוגע להתפתחותו וצמיחתו העתידית של הארגון, מה שעשוי לשנות הן את הצרכים הארגוניים והן את אופייה של העבודה, לפיכך חשוב שעיצוב החלל יתאפיין בגמישות תכנונית.

שפה גרפית שמחוברת אל המותג ומשמשת כאמצעי להטמעת מסרים

בכל הקשור לעיצוב חללים מסחריים, גמישות תכנונית נותנת מענה לצרכים הארגוניים העכשוויים תוך כדי תמיכה בחזון העסקי, זאת במטרה לאפשר התאמה עבור שינויים עתידיים. מבית קררו מסבירים שעיצוב פנים של חללים מסחריים מהווה, למעשה, כמעין אמירה על בית העסק, והמותג שהוא מספק, תוך עשיית שימוש במסרים שיווקיים גלויים וסמויים.

לשם כך, חשוב שהשפה הגרפית תהייה מחוברת אל המותג באופן מושלם ותשמש כאמצעי להטמעת המסרים הרלוונטיים שהארגון מעוניין להטמיע בקרב הלקוחות הקיימים והפוטנציאליים, כמו גם בקרב העובדים, הספקים ושאר באי המשרד.

לפיכך, ערכים של איכות מוקפדת, מקצועיות, תודעת שירות גבוהה, כל אלו יכולים להשתקף מבעד לאותם החללים המסחריים המעוצבים, בהתאם להלך הרוח הכללי וסגנונו הייחודי של הארגון ולבדל אותו משאר המתחרים.

 

עיצוב חללים מסחריים | קררו