אדריכלים מומלצים – סגנונות עיצוביים שונים

אדריכלים מומלצים – סגנונות עיצוביים שונים


האדריכלות של ימינו מורכבת מסגנונות רבים של עיצוב, אשר הושפעו מסגנונות העבר, עד לימי יוון העתיקה, וחלקם מנסה להתנתק מהחשיבה הזו ולהתמקד במאפייני התקופה העכשווית, המודרנית והפוסט-מודרנית. כמו כן, אדריכלות היא אומנות, היא מנסה להעביר מסר מסוים דרך עיצוב המבנה, דרך המטרה שלשמה הוא הוקם ודרך הניסיון לתת לכל המבנה עיצוב אסתטי מסוים, ובכך האדריכלות משקפת רבות את תנאי המשטר, את אופי החברה בה הוקם ואת ערכי הרוח והדת שבתוכם היא נוצרה. מעבר לכל אלה, האדריכלות כאומנות כמובן מושפעת מהאמן היוצר שלה, מהאדריכל מומלץ – והשכלתו, אישיותו וכשרונו הם אלה שמביאים לעיצוב המבנה את הטון הסופי. כלומר, אדריכלים שונים יעצבו בסגנונות שונים לחלוטין ולכן אם נרצה לשמר את הטון של אדריכלים מסוימים, טון שאיתו אנו מזדהים, נוכל לומר שאלה הם אדריכלים מומלצים, מיוחדים ולא אופיינים, שיש לשמר את נקודת מבטם.

 

השפעת סגנונות אומנותיים על האדריכלות


הסגנונות העיצוביים הם החל מסגנון הסוריאליזם, אשר יצירות בזרם הזה מושפעות מהחלום, מהתת-מודע, מתוך מציאות מדומה דרך האמן למציאות, כמו בציורו המפורסם של סלבדור דאלי "התמדתו של הזיכרון" אשר בו מופיעים שעונים הנמסים לאיטם. סגנון מעניין נוסף הוא ארט דקו, אשר פירושו המילולי הוא "אומנות העיטור" והוא סגנון אשר נוצר מצירוף סגנונות פופולריים שהיו קיימים בין שתי מלחמות העולם, והוא מתאפיין בקווים נקיים, זוויות ודינאמיות והשראתו נלקחת ממקורות שנחשבו ל"אקזוטיים" כמו מצרים העתיקה ובניינים רבים נבנו בהשראתו כמו בניין האמפייר-סטייט בניו-יורק. אדריכלים מומלצים ישאבו השראה לעיצוביהם גם מהסגנונות הללו, אשר נחשבים ליותר "קלאסיים".

 

עיצובים מודרניים של אדריכלים מומלצים


סגנונות מודרניים יותר הם כמובן המודרניזם והפוסט-מודרניזם. למרות שמם הדומה, אין הם דוגלים באותה פילוסופיה עיצובית וישנו הבדל ניכר בין שני הסגנונות. המודרניזם, אשר מזוהה עם בית הספר לאדריכלות ולעיצוב בגרמניה "הבאוהאוס" (1919-1933) דוגל בערכים תפקודיים ובמטרות חברתיות ונובע מתוך חיפוש ליצירת אסתטיקה חדשה עבור עולם חדש המונע על ידי הטכנולוגיה. הסגנון הפוסט-מודרני מתנגד לאסתטיקה השואבת השראה מהעולם התעשייתי ואדריכלים פוסט-מודרניים ידגלו בחופש לשאוב השראה מסגנונות העבר ולעשיית שימוש בעיטורים, בעוד חשיבה פונקציונליסטית (שימושית) אינה רלוונטית בעיצובם. ישנם אדריכלים מומלצים רבים ששואבים השראה משני סגנונות קרובים ומנוגדים אלה, ולכל אחד מהם תהיה עין עיצובית מעניינת ומפתיעה, אך חשוב להתחבר לסגנון זה ולא לבחור אדריכל רק כי שמו נשמע בתוך אדריכלים מומלצים אחרים.

אם כך, בבואכם לסקור אדריכלים מומלצים, היו מוכנים עם סגנון עיצובי שאתם מתחברים אליו ולפיכך וודאו כי האדריכל שיבנה עבורכם את ביתכם יהיה בעל חזון עיצובי דומה, גם אם יציע רעיונות שמעט חורגים מהגבולות הבטוחים שלכם. זכרו, אין התפתחות בגבולות הקיימים, רק הפורצים נהנים מהחדשנות.

אדריכלים מומלצים | קררו אדריכלות ועיצוב פנים