עיצוב חדרי ילדים

עיצוב חדרי ילדים


 

החדר של ילדנו יכול להיות אחד החדרים המאתגרים והקשים ביותר לעיצוב. אבן היסוד בעיצוב הפנים של החלל לחדרי ילדים היא הנוחות. בנוסף, חשוב שיתאפשר לילד לשחק וליהנות מהמרחב הקיים, דבר שיפתח יצירתיות, רוגע ושלווה.
ככל שילדינו מתבגרים, הם מבלים זמן רב יותר בחדרם, בהכנת שיעורי הבית, בילוי זמן משחק, לבד או עם חברים ומנוחה. לכן חשוב להבין את הצרכים שלהם עוד לפני תחילת מלאכת העיצוב. חשוב לזכור כי לילד יש אופי וראייה שונה משלנו, ההורים, לכן מומלץ לערב אותו בתכנון ועיצוב החדר.
כדי להתחיל בתהליך עיצוב הפנים, יש לבחור נושא אהוב ולשלבו עם ערכת צבעים מתאימה. בחרו פריט אחד או צבע עיקרי שיהווה את מוקד החדר וממנו המשיכו בעיצוב החלל.


מרבית האנשים נוטים לבחור מיטה או שידה כפריט מרכזי בחדר, דבר המהווה טעות, היות ובהמשך הדרך, כשהילד מעוניין לשנות את החלל, אנו נשארים מוגבלים באותם גוונים למשך תקופה ארוכה. כאשר בוחרים בפריטים הקבועים שילוו אותנו תקופה ארוכה כגון: מיטה, שידה וארון חשוב לבחור בצבעים נוחים הניתנים לשילוב עם מבחר גדול של צבעים. חשוב לדעת לשלב מספר אלמנטים שונים שיהוו את ההשראה להמשך עיצוב חדר הילדים.
גופי תאורה הם פריט מרכזי וחשוב שחייב להיות משולב בהתאם לצרכי הילד ואופי החדר. ראשית יש לשקול איזה סוג של תאורה תתאים לפונקציה,  לדוגמא: מעל שולחן לימוד חשוב שנשתמש בתאורה לבנה כגון LED, המאפשרת למידה נוחה וארוכה מבלי לאמץ את העיניים, כמובן שמומלץ לשלב מנורת לילה ותאורה מרכזית היכולה להוות תאורת אווירה (תלוי בגיל הילד).


בהמשך, שולחן רחב וכיסא נוח חיוניים במיוחד להכנת שיעורי הבית וכו' ותורמים ליכולת הלמידה של הילדים. שילוב נכון בין כל האלמנטים שציינו יועילו למוטיבציה של הילדים להכין את שיעורי הבית ללא הסחים הנובעים מחוסר נוחות או תאורה לא מתאימה. כאשר מדובר בילדים קטנים יש לבחור בשולחן עבודה היכול לשמש גם כפינת משחק, ציור ומשחקי שולחן ובכך לאפשר לילד לבטא עצמו יצירתית. זכרו ששילוב שולחן רחב בעיצוב החדר והבית מאפשר לילדים מרחב מחייה.


מקומות אחסון הם החלק הקשה ביותר לעיצוב הפנים והחלל. מצד אחד אנו רוצים לאפשר לילד חלל גדול, פתוח ומרווח ומאידך, הצורך לסדר וארגון חשוב ביותר ותורם לשקט הנפשי שלנו. כיצד פותרים את הדילמה? מוקד הפתרון הוא ביצירת מקום אחסון פונקציונלי ומשולב, אפילו נייד כגון ספסל עם מקום אחסון מתחתיו, ארגז מיטה, כוננית על גלגלים וכו'.

מומלץ ליצור מקום אחסון שניתן לפצל אותו במחיצות (משחקים/ ספרי לימוד וכו') וכך הילד ניגש בשעות שונות לכל חלק (זמן שיעורים – מחיצת הלימוד, זמן משחקים – מחיצת המשחקים) דבר זה יעזור בהצבת גבולות לילד והפרדת זמן הלימוד מזמן המשחק.
השתמשו בדמיון בבחירת האלמנטים הדקורטיביים והתאימו את בחירת הפריטים לאופי לחדרו של הילד. זכרו שזהו חדר של ילד ולא של אדם מבוגר ולכן יש לבחור אביזרים או אלמנטים שונים המתאימים לשימוש בקרב ילדים ואינם מסכנים אותם.
אופיים של הילדים הוא אחד הדברים החשובים שיש לזכור בעת עיצוב חדרם. ילדים אוהבים בד"כ פריטים צבעוניים, דמויות ייחודיות להם וכך, לדוגמא, ניתן להפוך את החדר שלהם לחוויה מהאגדות.


קישוט ועיצוב חדר השינה של ילד חשוב מאד למהלך היום שלו, לכן יש להעמיק בחשיבה לפני בחירת האביזרים השונים ומומלץ להתייעץ עם מעצב פנים שידע להמליץ כיצד להתאים את האור, הצבע והריהוט המתאים לחדר כדי להפוך את שהיית הילד בחדר לאופטימלית, יצירתית ומהנה.