אדריכלות ועיצוב פנים - הקשר הבלתי מנותק

אדריכלות ועיצוב פנים - הקשר הבלתי מנותק


בשנים האחרונות מטשטשים הגבולות בין תחומי עיסוק שונים והגדרותיהם מתרחבות. זה מובן למדי כאשר מדובר בתחומי עיסוק טכנולוגיים המשתנים ומתאימים את עצמם למציאות, אבל את הנזילות והגמישות הזו אנחנו פוגשים לא רק בהם, אלא בתחומים שבעבר היו מוגדרים וכיום - כבר הרבה יותר גמישים, ביניהם, האדריכלות ועיצוב הפנים. ובימים שבהם אדריכל המתמחה בפנים הבית עוסק בתחומי ההתמחות של מעצב הפנים וההיפך, קצת קשה לדעת מי "אחראי" על מה, האם הם מתחרים ביניהם, או משלימים האחד את השני.

 

מה ההבדל בין מעצב פנים לאדריכל פנים?

אמנם, שני בעלי מקצוע אלה עוסקים, לכאורה, בתכנון או בשינוי חללים פנימיים במבנים, אולם ההבדל ביניהם הוא עקרוני ומהותי. בעוד אדריכל פנים העוסק בתכנון או בשיפוץ בית יוכל להתייחס לשבירתם של קירות מהאספקט הבטיחותי ואף לתכנן את מיקום התשתיות שבבית, עבודתו של מעצב הפנים ממוקדת בעיקר באספקט האסתטי של החללים, בתאורה ובעיצוב. הבדל זה נובע גם ובעיקר מסוג ההשכלה והידע אשר נדרשים להם בעלי המקצועות השונים - לימודי אדריכלות הינם לימודי תואר לכל דבר ואדריכל פנים הוא אדריכל בעל תואר, אשר התמחה בעיצוב פנים. לעומת זאת, כל בוגר קורס עיצוב פנים יכול לכנות את עצמו "מעצב", ולכן, חשוב מאד בטרם שכירת שירותיו של מעצב כזה לברר היכן נרכש המקצוע ולבקש לראות תיק עבודות קודמות.

 

מי משני בעלי המקצוע מעורב בהקמת פרויקטים חדשים?

בתחילת תהליך ההקמה והשיווק של פרויקטים חדשים, האדריכל הוא זה שנותן את הטון: הוא זה, שבעצה אחת יחד עם מהנדס הבניין, יקבע היכן תמוקם דלת, היכן ייפתח חלון, היכן יוצב קיר, איזה תשתיות (מערכות חשמל ואינסטלציה, למשל) תעבורנה והיכן, וכן הלאה. מובן שהתכנון מתחשב בעיצוב הבית בצורה פונקציונאלית, ובצורה שתתאים לאורח החיים ולצרכי הגרים בו, אולם על האדריכל מוטלות גם מגבלות בטיחותיות, בהן עליו להתחשב. בשלב בו הקירות עומדים במקומם, נכנס מעצב הפנים לפעולה, כאשר מטרתו היא הפיכת החלל לאסתטי יותר, כזה אשר משדר לגרים בו תחושת בית, מטפח תדמית מסוימת, או עונה על טרנד עכשווי ספציפי.

 

האם תפקידו של מעצב הפנים "נחות" ופחות מזה של האדריכל?

לגמרי לא. כל פעילות של אחד משני בעלי המקצוע משלימה את זה של השני: האדריכל עוסק בתכנון האזורים השונים בבית בדרך שתיצור את תנאי המחיה הטובים ביותר לגרים בו, דרך חשיבה מעמיקה על תפקודם והתאמתם, בעוד מעצב הפנים דואג כי החללים יתנו לאנשים הגרים בבית תחושה נוחה וביתית, על ידי ריהוט, שילובי צבעים, מיצוב תאורה ופרישתה וכד'. האם אתם מסוגלים לתאר חיים לאורך זמן בבית חשוף-קירות ומינימליסטי, בו לאישיות שלכם אין כל ביטוי? האם תקראו למקום מסוג זה "בית"? ענו על שאלות אלה, והרי לכם התשובה לשאלה.