שמירה על חזות אדריכלית אחידה - משופר או מיותר?

שמירה על חזות אדריכלית אחידה - משופר או מיותר?


כאשר אנחנו בונים את ביתנו בעצמנו, מוטלות עלינו מגבלות רבות ומגוונות, האחת מהן, היא השמירה על חזות אדריכלית אחידה. מה זה אומר לגבינו? זה אומר כי לכל עיר, ישוב, אזור או שכונה ישנו צביון מסוים, רוח אדריכלית מסוימת, וגם אם מאד נרצה שהבית שאנחנו בונים יעוצב בצורת חללית וקירותיו החיצוניים ייצבעו בצבעים מטאליים, סביר להניח, כי אם החזות האחידה של השכונה איננה זהה לסגנון זה, התוכניות שלנו לא תאושרנה.

 

דירות שיכולות להיות מעוצבות באופן יוצא דופן?

הן יכולות, אבל רק בתוכן, בחלק הפנימי שלהן, זה שאיננו חולקים עם שאר דיירים. כמו על דירות למכירה בקריות, בתים ובניינים אחרים בארץ ובעולם, חלים חוקים מסוימים, המכתיבים להן מנעד של סגנונות וצבעים מותרים, אשר על פיהם, מעוצבים שאר הבתים והבניינים ברחוב או בשכונה. תקנות אלה הן ספציפיות ומיוחדות לכל שכונה ולכן, בעיר מסוימת תוכלו למצוא שכונה שמעוצבת בסגנון מודרני, בצד שכונה המעוצבת בסגנון טמפלרי קלאסי (לדוגמה, המושבה הגרמנית בחיפה).

 

האם השמירה על חזות אחידה נוגעת רק בבתים ובבניינים חדשים המוקמים?

לא, חזות אחידה חייבת גם להישמר בנוגע לבניינים עצמם. לדוגמה, הבניין שלכם מחופה באבן פסיפס לבנה. אחד הדיירים בבניין, אשר קץ בלבן ה"משעמם", החליט לשפץ את מרפסתו ולחפות (רק אותה ספציפית) באבן מסוג או מצבע שונה מזו הקיימת בשאר חלקי הבניין. לכאורה, זכותו, לא? המרפסת שייכת לדירתו, דירתו בבעלותו, ולכם, הדיירים האחרים בבניין, לא אמורה להיות נגיעה לכך, נכון?

 

לא נכון!

השמירה על חזות אחידה של הבניין גוברת על זכותו של אדם לעשות בנכס שלו ככל שיחפוץ. ולכן, במקרה כזה, רוב הסיכויים שמהנדס העיר, או מי מטעמו, יתערבו (כמובן, במידה והמקרה יובא לידיעתו) ויורו לדייר הסורר להשיב את מרפסתו למצב האחיד ולסגנון בו מחופה הבניין. יתרה מכך, עיריות מסוימות ברחבי הארץ מחילות את החזות האחידה לא רק על בניינים, אלא אף על בתי עסק, תוך הנחיות הנוגעות מדויקות הנוגעות אפילו לסוג הפרגולה בה הם יכולים לעשות שימוש.

 

יתרון האחידות

נכון, הדבר עשוי לקומם מעט ברמה האישית, ("מה זאת אומרת? זה הבית שלי, אני הוא זה שצריך לגור בתוכו, מה פתאום שאיזה אדריכל ערים עלום שם יגיד לי איך לעצב אותו?"), אבל, אם נסתכל על כך מזווית רחבה יותר, נגלה כי לדבר ישנם יתרונות רבים. המרכזי שבהם, הוא שלילת האפשרות שיום אחד תקומו ותגלו, כי הבית שלצידכם צבוע בוורוד בזוקה בוהק עם נקודות ירוקות זוהרות. אם גיחכתם זה עתה כי העיצוב נשמע לכם מופרך, אתם בוודאי צודקים. אבל, חישבו על כך שלא מן הנמנע שאכן יש מישהו בעולם שחושב שבית אכן צריך להיות צבוע בצורה כזו, וללא ההנחיות לשמירה על חזות אדריכלית אחידה, הייתם עלולים לגלות שהאדם הזה הוא שכנכם ואל הבית שצבוע כך, אתם צריכים להתעורר מידי בוקר.