אדריכלות מודרנית

אדריכלות מודרנית


אדריכלות מודרנית

האדריכלות המודרנית היא שם כולל לכמה סגנונות וגישות באדריכלות, שאפיינו את המחצית הראשונה של המאה ה-20 וממשיכים להשפיע על אופייה של האדריכלות גם בימינו.
קובי קררו, אדריכל ומעצב פנים ובעליו של משרד "קררו אדריכלות ועיצוב פנים" מעביר שיעור באדריכלות מודרנית למתחילים:


סגנון האדריכלות המודרנית החל להתפתח באירופה וצפון אמריקה בסוף המאה ה-19. כבר אז, גובשו עקרונות חדשניים ומהפכניים המבוססים הן על תיאוריה והן על פרקטיקה ואומצו באופן רשמי על ידי אדריכלים רבים בעלי השפעה בינלאומית.
הסיבות להתפתחות סגנון המודרניזם הן רבות ומגוונות, מספר קררו, אך ישנן שתי סיבות חשובות ובולטות:
הסיבה הראשונה הייתה ההתפתחויות הטכנולוגיות של אותה תקופה: פיתוח הבטון, הפלדה והזכוכית כחומרי בניה, אפשרו חופש תכנוני שלא היה קיים קודם, הן לתכנון תכנית קומה משתנה, והן ליצירת מעטפת זכוכית למבנה, המנותקת מהקונסטרוקציה שלו.
הסיבה השנייה והחשובה לא פחות, בעקבות תהליך העיור שגרמה המהפכה התעשייתית והמעמדות החדשים של התקופה היה צורך במציאת פתרונות אדריכליים לסוגיית הדיור ההמוני.


את סגנון האדריכלות המודרנית הובילו בעיקר שלוש דמויות מפתח: האדריכל הצרפתי לה קורבוזייה, שהיה מחלוצי המשתמשים בבטון מזוין ובכך יצר אדריכלות חדשנית ופחות מוגבלת, וולטר גרופיוס, אדריכל גרמני, ולודוויג מיס ון דר רוהה,  אדריכל ומעצב גרמני-אמריקאי שהיה גם ממיסדי הסגנון הבינלאומי וניהל יחד עם גרופיוס  את בית הספר הבאוהאוס  בגרמנייה.
לעומת סגנונות אדריכלות רבים שקדמו לה, האדריכלות המודרנית דחתה לחלוטין את הסגנונות שקדמו לה ויצרה סגנון חדש משלה. באדריכלות המודרנית יש שימוש במגוון חומרים בו זמנית ושילוב של צבעים רבים, כך שגם אם העיצוב נקי הוא עדיין נשאר מעניין ולא משעמם, מסקרן ולא שגרתי.
האדריכלות המודרנית מתאפיינת בניקיון: גיאומטריה פשוטה וברורה גם מחוץ למבנה וגם בתוך המבנה. מאפיין נוסף הוא פרקטיות לעומת אסתטיקה- אדריכלות מודרנית שמה דגש על פרקטיות , על שימוש ומילוי תכלית המבנה, לעומת האדריכלות הקלאסית, שדגלה בחשיבות הקישוט והעיצוב ודגלה בפאר ובחוסר פרופורציה של המבנה. אדריכלים מודרניים נשארים נאמנים לאלמנטים קבועים, כך שלעיתים קרובות, במבט מהיר, ניתן להבחין בהם ולזהות את טביעת האצבע של אותו אדריכל.
אדריכלות טובה ונבונה מספקת לנו סביבה נעימה, נוחה, אסטטית ומפרה, שבתוכה אנו פועלים בחללים פרקטיים, מאווררים, מוארים, מרווחים, דינאמיים, שקטים ותקשורתיים.


האדריכלות של משרד "קררו אדריכלות ועיצוב פנים", מספר קובי קררו,  היא אדריכלות מודרנית מטבעה, המשתמשת בפונקציה, מבנה וחומרים בדרך ישירה. היא משתדלת להיות מקורית ונקייה, ובעיקר אישית. הסגנון משתנה בין פרויקט לפרויקט, תוך הקפדה על גמישות ובריחה מקיבעון.
הקו המנחה של "קררו אדריכלות", הנו ראיית השפה האדריכלית כהשתקפות של צרכי הלקוח על ייחודם ומורכבותם, האידיאה המכונן הנו לרקום ולהמציא שפה אדריכלית ייחודית המשקפת את דמותו ואופיו האינדיבידואלי של הלקוח.